Ktoré všetky extenzie sa dajú cvičiť na tejto veľmi dobrej pomôcke, či už pri naberaní silových prírastkov alebo rehabilitácií chrbta?
Nebudem tu teraz rozobrať či je táto pomôcka „dobrá“ či „zlá“. Či skôr škodí alebo nie. Môj názor určite poznáte a preto by som radšej prišiel skôr k predstaveniu rôznych modifikácií a progresii cviku.
Klasickú hyperextenziu poznáme asi všetci. Je to bilaterálny cvik v sagitálnej rovine, kedy sa využíva hlavne bedrový ohyb (hip hinge) s neutrálnym nastavením chrbtice.
Hyperextenzia s postupným rozvíjaním chrbtice. Veľmi dobrý cvik, kedy učíme segmentálne pracovať s chrbticou v sagitálnej rovine a pod záťažou. Je to vlastne brušák v pronačnej polohe. Progresívnosť cviku vieme nastaviť napríklad uhlom lavice.
Rozvíjanie chrbtice spolu s pridaným pohybom panvy. Pri pridaní pohybu panvy zvýšime rozsah predklonu a učíme tieto segmenty pracovať spolu i oddelene.
Unilaterálna hyperextenzia so zafixovanou len jednou dolnou končatinou. Cvik vykonávaný v neutrálnej polohe, ktorý kladie väčšie zaťaženie na dolnú končatinu a vytvára rotačnú zložku na trup, ktorý musí pracovať antirotačne. S voľnou dolnou končatinou môžeme vytvoriť kontralateralitu pomocou flexie v bedrovom kĺbe, kedy izometricky zatlačíme do valca.
Nakoniec tu máme takisto unilaterálny cvik s pridanou záťažou a vytvorením rotácie v hrudníku. To nám zapojí myofasciálne reťazce v celej svojej dĺžke a takisto si môžeme pomôcť kontralaterálne s flexiou bedrového kĺbu.
Záver
Ako vidíte, táto pomôcka sa dá využiť na rôzne modifikácie základných pohybových vzorov. V tomto článku som ukázal iba extenčné varianty, ale samozrejme, sa dá využiť i inak. Túto lavicu odporúčam zaradiť či už do rehabilitácie chrbtice alebo do výkonnostného tréningu, kde môžeme cviky pozdvihnúť i na plyometrický charakter.