Bolesť na hrudníku môže mať viacero príčin. Môže ísť len o sťažené dýchanie, ťažoba či pocit zvierania a tlaky na hrudníku. Prípadne pálenie, pichanie a bodavé stavy. Ak si odmyslíte ťažšie zdravotné stavy ( infarkt myokardu, angína pectoris, pľúcne embólie, rôzne akútne zápalové stavy či nádory ), pochodili ste rôzne lekárske vyšetrenia a všetky vyšli negatívne, verte, že sa tieto prípady dajú často celkom jednoducho riešiť.
Bolesť na hrudníku
Pri hrudníku je obzvlášť dôležité podotknúť, že rigídne fascie pohybového aparátu vedia imitovať interné bolesti (Rachlin E. 2002), čo býva v drvivej väčšine prípadov. Čiže s orgánmi nemusí byť nič, ale človek to pociťuje ako by bolo. Eventuálne vedia spôsobiť abnormálne svalové spazmy prsného svalstva, čo v dôsledku vie zmeniť autonómne interné procesy.
A naopak, v podstate hocikedy príde pacient s bolesťou za lopatkami alebo za hrudnou kosťou, nemusí to byť problém pohybového aparátu, skôr toho orgánového (viscerálneho). Pýtam sa, či majú i nejaké interné problémy. Často to môžu byť jemné symptómy ako slabá arytmia, dýchavičnosť či ťažoba na hrudníku, prípadne pretrvávajúci kašeľ alebo i ťažšie ako pálenie, silné tlaky na hrudi, bodanie až pichanie na hrudníku. Dokonca, ak je orgánová porucha natoľko silná vie sa prejavovať do určitých častí tela, podobne ako pri infarkte myokardu, kolikách… Pravdepodobne je to z dôvodu anatomickej kontinuity ( prepojenia ) fasciálneho systému.
Pôvod bolesti | Počiatočná oblasť prenesenej bolesti | Sekundárna oblasť prenesenej bolesti | Variácie |
Pažerák | Za hrudnou kosťou | Za ľavou lopatkou | Ramená z bočnej strany |
Žalúdok | Pod hrudnou kosťou | Medzi lopatkami | |
Srdce, infarkt | Stredná až ľavá časť hrudníka | Ľavá časť krku a sánky | Ľavá horná končatina |
Prečo bolesť na hrudníku tak často imituje ťažšie stavy?
Mnoho krát som sa stretol s pacientami s bolesťou na hrudníku, ktorí skončili dokonca i viackrát na pohotovosti so žiadnym reálnym nálezom. Dokonca niekomu začne tŕpnuť i ľavá horná končatina alebo i obi dve, teda niet divu, že sa niekto zľakne a skončí na pohotovosti a následne na rôznych vyšetreniach. Určite by sa našlo viacero dôvodov, ale tu uvediem tri hlavné:
1. Dôvod: Vnútorná fascia je silno spojená s tou vonkajšou
Alebo odbornejšie, poznáme viscerálnu fasciu ( pleura pľúc ) obklopujúcu pľúca ako orgán, svalovú fasciu na medzirebrových svaloch ( myofascia ) a parietálnu fasciu ( parietal pleura ), ktorá je medzi nimi (medzi orgánom a vonkajšou svalovinou) a má silné mechanické spojenie s obi dvoma a napríklad i s bránicou. Dokonca i jeden sval (m. scalenus anterior) má svoj úpon na hornú pleuru pľúc. Všetky fascie musia byť perfektne elastické a pohyblivé, aby umožňovali pohyb pľúc, rebier či svalov a ciev a nervov prechádzajúcich skrz všetky štruktúry. Ak vznikne nejaká dyskoordinácia, kvôli silnému mechanickému spojeniu medzi vnútornými a vonkajšími fasciami, sa dokáže bolesť prejavovať i ako „vnútorná“ za hrudnou kosťou a rebrami. Navyše, keďže lopatka ma svoje úpony na hrudník i na rameno, dokáže i horná končatina výrazne ovplyvniť funkciu hrudníka. Tzn., že akákoľvek porucha, zlomenina, úraz, operácia na hornej končatine môže následne ovplyvniť bolesti a symptómy na hrudníku a opačne.
2. Dôvod: Hrudník sa skladá z mnohých rebier, ktoré majú spojenie vpredu i zozadu
Väčšina rebier sa upína vzadu na chrbticu a i vpredu na hrudnú kosť. Akákoľvek zmena vzadu vytvorí zmenu i vpredu. Preto často pacienti cítia bolesti aj aj, alebo bolesť cestuje zozadu cez bok až dopredu atď. Navyše i hrudné nervy cestujú horizontálne zozadu dopredu.
3. Dôvod: Hrudník je často prvý segment, ktorý si schytá zlé duševné rozpoloženie
Postavenie a pohyblivosť rebier je pre zdravie hrudníka fundamentálne. Toto nám výrazne ovplyvňuje moderná doba rôznym dlhotrvajúcim fyzickým zaťažením, ale možno viac skôr tým psychickým. Na postavenie hrudníka a tým pádom i na dýchanie (dýchanie je podvedomý dej) má výrazný vplyv naše duševné rozpoloženie. A to negatívne stresové či depresívne trvajúce často veľmi dlho. Následne sa rigídne zmení postavenie hrudníka, potom pohyblivosť rebier a nakoniec i chrbtice a vnútorné orgány strácajú svoj „životný priestor“. Životný priestor v zmysle mobility v ich dutine a motility v zmysle peristaltiky a pohybu v rámci daného orgánu.
Rôzne orgánové sústavy v hrudnej dutine
Hrudník nie je len o pľúcach a dýchaní v podobe pľúc a priedušiek. V hrudnej dutine nachádzame i tráviacu sústavu v podobe pažeráku, cievnu sústavu v podobe srdca, perikardia a rôznych ciev a týmus tiež s perikardiom v podobe endokrinnej sústavy. Asi si vieme predstaviť, že tieto orgánové sústavy sa navzájom ovplyvňujú vo funkcií, ale i pri poruchách funkcie. Ale ťažšie si vieme predstaviť, že pohybový aparát nám ovplyvní orgány a naopak orgány ovplyvnia pohybový aparát. Napríklad, ak mám silné pálenie žáhy ( pažerákový reflux – GERD ), nemusím mať problém iba s tráviacou sústavou v podobe prehĺtania, spracovania potravy, ale i sťaženého dýchania, búšenia srdca, tachykardia či bradykardia, prípadne srdcovú arytmiu. Alebo naopak, ak mám sťažené dýchanie buď z vnútornej príčiny, prekonaného zápalu ( bronchitída, tracheitída ) alebo z vonkajšej príčiny, porucha na úrovni pohybového aparátu. Následne to môže ovplyvniť tep, prácu srdca ( cievny systém ), či trávenie ( tráviaci systém ) skôr na úrovni žalúdka a čriev. Toto všetko sa deje mechanickou cestou pomocou fasciálneho systému a neurologickou cestou pomocou nervového systému.
Zhrnutie a pochopenie problému
Všetky poruchy prezentované v článku rozdeľujeme na tri skupiny. Na základe poriadnej anamnézy ( pohovoru s pacientom ) a diagnostiky viem zistiť, kde by mohol byť pes zakopaný a čo treba liečiť.
- Somato-viscerálna porucha – pohybový aparát imituje viscerálne bolesti alebo priamo ovplyvňuje funkciu orgánov
- Viscerálno-somatická porucha – viscerálny aparát vytvára bolesti a problém pohybového aparátu
- Viscerálno-viscerálna porucha – čisto orgánová porucha
( Autor článku: Mgr. Richard Holič )