❓️MÝTUS❓️
Bedrový kĺb sa môže „vysunúť“ a určitými technikami ho vieme zasunúť naspäť ?
Prepáčte, je to naozaj smiešne. Samozrejme nie vždy musím mať pravdu alebo so mnou musia všetci súhlasiť. No poďme sa pozrieť, prečo je toto naozaj dobrá kravina.
Ako si vysvetľuje napríklad Dornova metóda vysunutý bedrový kĺb?
Čo sa deje, keď si prekladáme nohu cez nohu?
Jeden hoax a sprostosť za druhým. Ako si vysvetlíme ďalej, bedrový kĺb sa len tak nevysunie z kĺbu. „Napäté svaly?“ Veď väčšina svalov okolo vyslovene zatláča a tým stabilizuje hlavicu do jamky. Mikroúdery už ani neviem ako mám komentovať ?
1️⃣ Samotná hlavica je uložená v celkom hlbokej jamke, ktorá ju obklopuje, čo do urcitej miery dosť obmedzuje translačný pohyb. Určite o dosť viac ako pri ramennom kĺbe, pri ktorom sa naopak nejaké translačné pohyby môžu nachádzať.
2️⃣ Celý kĺb držia pokope mohutné väzy na prednej i zadnej strane. Dokonca jeden väz sa nachádza priamo v kĺbnom púzdre, ktorý vyslovene drží hlavicu riadne v jamke.
3️⃣ Ak by sa aj kĺb z nejakého dôvodu „vysunul“, skôr by sa jednalo o luxáciu či dislokáciu. A to je naozaj vážny problém, kedy sa skutočne zmení dĺžka končatín. To len tak nejaký naprávač veru nenapraví a je to veľmi bolestivý stav.
4️⃣ Terapeuti, ktorí akože naprávajú vyskočené bedrá sa ohradzujú tým, že ľudia pociťujú zlepšenie. Hovoria, že nájdu kratšiu či dlhšiu končatinu a buď kĺb zasunú či vytiahnu. Následne väčšinou pacient musí robiť nejaké cvičenia, aby si kĺb udržali v správnej pozícií. Tu nastáva veľa veľa kontroverzií. Buď daný terapeut nemá ani základy anatómie, nevie logicky a kriticky rozmýšľať alebo jednoducho prijal danú poveru za správnu a slepo robí to čo ho naučili kurze. Ďalší problém je placebo a keď poviem niekomu, že má kĺb o 2 cm vysunutý, a preto má bolesti, ale ja som mu to napravil, tak je veľká šanca, že sa mu bolesti aspoň zmiernia.
5️⃣ Nehovorím, že podobné techniky a naprávanie nefunguje, ale problémom je vysvetlenie si mechanizmu, čo sa v tele skutočne deje. Ak vieme, že bedrový kĺb len tak jednoducho nevykĺzne preč, najpravdepodobnejšie bude, že terapeut zmenil relatívne postavenie panvy voči bedrovému kĺbu, ale len jednoducho zmenil propriocepciu, vnimanie v danej lokalite. A možno aj obi dve veci.
6️⃣ Ak by sa aj dokázal bedrový kĺb povysunúť a terapeut ho „zatlačí“ naspäť je malá šanca, že to vydrží, keďže povolené väzivá sú hlavnou štruktúrou držiacou hlavicu v jamke. Ak by aj boli povolené, len tak ľahko sa nestiahnu naspäť. Samozrejme, že svaly tiež stabilizujú hlavicu v jamke, ale nie až do takého miery ako ligamentá.
7️⃣ Ak by vôbec takíto terapeuti vedeli ako to naozaj v tele vyzerá a videli nejakú pitvu, rýchlo by zabudli na tvrdenia, že niečo môže len tak vyskočiť, zaskočiť, vysunúť či zasunúť. My väčšinou vidíme krásne obrázky v atlasoch, kde je každá štruktúra zvlášť ohraničená a vybraná z kontextu, potom je ľahko si namýšľať takéto hoaxy. A ak by takto telo naozaj fungovalo, bolo by veľmi veľmi krehké.
Telo je neskutočne prepojené a všade sa nachádzajú spevňujúce spojivové tkanivá, väzivá či fascie. Ľudia toho nahovoria v každej brandži veľa, no často to nemá ani kúsok racionálneho myslenia.
(Autor: Mgr. Richard Holič)