S fasciou ste sa v živote už určite stretli veľa krát a ani o tom neviete. Ak ste niekedy už čistili surové mäso od rôznych bielych blán na povrchu, tak áno, to je fascia. Pevne drží so svalom či orgánom pohromade, vyzerá ako pavučina, je elastická a niekedy lepivá. Je to doslova zabudnuté tkanivo, bežná populácia o ňom ani nevie, že existuje a odborná ho ešte len začína brať do úvahy. Ak lekár povie pacientovi o svaloch, kĺboch, cievach či nervoch, tak hneď si dokáže predstaviť čo to je, ak by vám povedal niečo o fasciách asi naňho budete pozerať ako diabetik do cukrárne.
Anatómovia a patológovia donedávna prehliadali jedno veľmi dôležité tkanivo. Zabúdali na fascie. Je to vlastne orgán, podobne ako koža, cievy či svaly. Doktorka a profesorka anatómie Carla Stecco z talianskej univerzity v Padove, jedna z mála priekopníkov vo výskume fascií hovorí:
Fascie sú naozaj dôležité, pretože bez nich by sme zabudli na celé jedno tkanivo, akoby sme zabudli na nervy, cievy alebo svaly.
Zoberte si, že v celej lekárskej histórii toto tkanivo nebolo systematicky zdokumentované ani vo forme atlasu. Toto tkanivo začali viac skúmať až v posledných rokoch minulého storočia a až v roku 2014 doktorka Carla Stecco vydala vôbec prvý atlas svojho druhu na túto tému.
Fascia, fascia, fascia…
Je to biele väzivové tkanivo zložené hlavne z kolagénu, tvoriace 20% telesnej hmotnosti. Na niektorých miestach môže byť tenké a priesvitné a na iných pevné a hrubé. Kontinuálne v celom tele nie je tkanivo, ktoré by nebolo obklopené fasciou. Koža je spojená s povrchovou fasciou, svaly hlbokou fasciou a orgány tzv. viscerálnou fasciou. Dokonca i mozog a jeho mozgové obaly je druh fascie. Cez všetky tieto štruktúry prechádzajú krvné a lymfatické cievy a nervy. Fascia spája a zároveň oddeľuje jednotlivé štruktúry od seba, aby mohli riadne fungovať.
Čo nám v tele robí?
Ťažko hovoriť čo fascia robí, skôr čo v tele nerobí. Zúčastňuje sa snáď všetkých procesov v tele od pohybu tela ako takého, ale i pohybu v rámci tela (orgány, cievy…), cez vnímanie tela (propriocepcia), prenos informácii (dokonca rýchlejšie než nervové tkanivo), prenos síl, hojenie rán, imunity, fyziologickej funkcie orgánov a nanešťastie fascia je často zdrojom bolestí, hlavne tých chronických.
Záver
Ako som už spomínal, o túto časť tela sa v minulosti nikto nezaujímal a ešte toho pred vedcami a nami všetkými zostáva veľa neobjaveného. Čo si ale môžeme byť istý je, že nové objavy zo sveta fascie určite zmenia celkový pohľad na ľudské telo a jeho poruchy, dysfunkcie a patológie. Je to orgán ako každý iný a hrá veľmi dôležitú úlohu. My ho musíme pochopiť, naučiť sa ako s ním zaobchádzať a ako sa oň starať.
Už vieme ale dostatok poznatkov na to, aby som Vám to vedel po lopate zhrnúť do ďalšieho článku, kde sa dozviete dôležité informácie a odpovede na otázku typu: Prečo mi určitá časť tela reaguje na zmenu teploty a počasia viac, než druhá. A áno, všetko je to spojené s fasciou.
Autor: Mgr Richard Holič