Temporomandibulárny kĺb alebo slovensky čelustný kĺb je kĺb ako každý iný v tele. Hýbu ním svaly, obklopujú ho rôzne časti fascie a takisto podlieha preťaženiu, degeneratívnym ochoreniam a bolesti.
Človek sa s temporomandibulárnou poruchou (ďalej TMP) často dostane do stavu, keď už má problémy i s obyčajným žuvaním či zívaním, bozkávanie môže tiež robiť neplechu a vôbec akékoľvek pohyby sánky. Ak pukanie či preskakovanie sánky je už nepríjemné, bolestivé či je počuť na kilometer ďaleko, môžete si byť istý, že máte s temporomandibulárnym kĺbom problém.
Anatómia čelustného kĺbu
Anatómia priamo kĺbu nie je nejako moc komplikovaná horšie je to so svalmi a fasciami okolo. Kĺbne plochy sú zložené z kĺbnej jamky hornej čeluste a hlavy sánkovej kosti. Medzi nimi je vmedzerený disk/platnička z väzivovej chrupavky. Úlohou disku je tlmiť tlakové sily pôsobiace na kĺbne plochy a zväčšovať rozsah pohybu v kĺboch.
Pohyblivosť čelustného kĺbu je naozaj do všetkých smerov, možno i preto je náchylný na rôzne dysfunkcie. Otváranie a zatváranie úst, pohyby sánky dopredu a dozadu a do strán. Všetky tieto pohyby nám umožňujú 4 párové žuvacie svaly.
Čelustný kĺb – poruchy
Temporomandibulárne poruchy sú najčastejšou príčinou orofaciálnej (tvárovej) bolesti neodontogénneho (nezubného) pôvodu a druhou najčastejšou poruchou pohybového aparátu (po bolesti krížov), ktorá vedie k disabilite a bolesti. Prevalencia sa pohybuje medzi 5-12%, najčastejšie medzi 20 až 40 rokmi života a viacej postihuje ženy než mužov.
Etiológia
V tomto prípade môžu byť príčiny naozaj mnohopočetné. Porucha sánky môže byť sekundárne vytvorená i pri iných ochoreniach, hlavne autoimunitných ako reumatoidná artritída a pod. Všetky tieto poruchy vedú k poškodeniu tkaniva a progresívnej degenerácií. Ak vylúčime tieto zápalové choroby a genetické faktory ako je napríklad vrodená dysplázia kĺbu, máme tu klasickú poruchu pohybového aparátu podobne ako je to s chrbticou či inými kĺbmi na tele.
Klasifikácia TMP
TMP sa rozdeľujú na tri základné skupiny:
- Poruchy žuvacích svalov
- Poruchy a posunutie disku
- Kĺbna porucha
Dá sa povedať od najľahšieho stavu, kedy sú postihnuté len svaly okolo sánky a tváre až po ťažšie stavy, kedy je postihnutý disk vo vnútri kĺbu až po celkovú poruchu čelustného kĺbu. Tento disk má na svedomí klasické preskakovanie a pukanie v sánke, o ktorom si povieme neskôr.
Najčastejšie symptómy TMP
Príznakov TMP je takisto mnoho. Najčastejšie sú prvé tri:
- Orofaciálna bolesť – okolo sánky, ucha až po celkové bolesti hlavy a migrény
- Limitácia alebo deviácia otvorenia úst (< 40 mm)
- Preskakovanie a praskanie počas pohybov sánky
Sprievodné symtómy TMP
Tieto príznaky sa vyskytujú iba niekomu alebo až pri chronickejších stavoch:
- Bolesti driekovej a krčnej chrbtice
- Bolesti hlavy a migrény
- Bolesti ucha a pískanie v uchu – tinitus
- Citlivosť zubov
- Problémy s prehĺtaním
- Bolesť kože v oblasti sánky
- Tuhosť a bolesť v chlade
Pukanie a praskanie sánky
Tento nepríjemný a obmedzujúci zvuk značí problém s artikulárnym diskom a kondylom sánkovej kosti, ktorý naň nasadá. Nie u každého, čo má problémy s čeľusťou sa musí objaviť toto sprievodné praskanie v sánke. Toto preskakovanie môže byť štvoritého charakteru:
- Posunutie disku s redukciou – Kondyl sa posunie na a z centrálneho aspektu disku mandibulárnej depresie, čo často spôsobuje toto klikanie
- Posunutie disku s redukciou, s prerušovaným zaseknutím – to isté čo jednotka, akurát sa sánka zvykne občas vyslovene zablokovať
- Posunutie disku bez redukcie s limitáciou otvorenia úst – Disk sa nevráti naspäť do kĺbnej jamky. Puknutie nastáva iba pri otvorení úst. Limitácia otvorenia úst.
- Posunutie disku bez redukcie bez limitácie otvorenia úst – To isté ako trojka, ale bez limitácie otvorenia úst.
Ak sánka iba puká bez bolesti, môžete byť radi, nie je to nejaký vážny stav a pukanie s väčšinou upraví samo po niekoľkých mesiacoch. Horšie sú stavy, kedy sa sánka dokáže zablokovať alebo pacient nedokáže poriadne otvoriť ústa.
Liečba
A teraz nejaké fakty. Nie je to s týmto až také zlé:)
- 40% pacientov vykazuje spontánne odznenie príznakov
- 50 – 90% pacientov má po konzervatívnej terapií zníženie bolesti
- Len cca 5 – 10% pacientov potrebuje liečbu a multidisciplinárny prístup
Invazívne procedúry ako artrocentéza, kortikosteroidy, plazma, či botulínové injekcie by mali byť zvážené ako druhá možnosť a operácia ako možnosť posledná.
Záver
Poruchy temporomandibulárneho kĺbu netreba podceňovať a čo najskôr podstúpiť prvé vyšetrenia. Diferenciálna diagnostika a multidisciplinárny prístup je v tomto prípade nevyhnutný. Najviac sa TMK venujú v Martine, kde vám spravia všetky potrebné vyšetrenia, aby sa vylúčili všetky možné diagnózy. V drvivej väčšine to skonči pri konzervatívnej terapií. Čo sa ale týka fyzioterapie či rehabilitácie s tým je to už na SVK ťažšie, pretože tu nie je veľa terapeutov, čo sa tomuto problému venuje. Ja sa tomuto problému venujem komplexne od diagnostiky po terapiu kde pridávam ešte možnosť ovplyvnenia sánky z pohľadu fasciálneho hľadiska, s čím mám veľmi pozitívne skúsenosti. Bližšie informácie o liečbe si môžete prečítať v nasledujúcom článku Temporomandibulárna porucha liečba.
Autor: Mgr. Richard Holič