Áno samozrejme, že extenzia v bedrovom kĺbe (ďalej už len „BK“) je veľmi dôležitá. Od toho sa odvíja kvalita našich základných lokomočných vzorov ako chôdza či beh. Málo sa ale hovorí, čo všetko táto extenzia zahŕňa a ako by mala vyzerať, tak poďme sa na ňu pozrieť bližšie. Reč bude hlavne o extenzii, ktorú robíme dennodenne, t.j. chôdza či beh.
Samotná extenzia začína už z flekčnej polohy kedy zanožujeme do základnej polohy a pokračuje malým pohybovým rozsahom za základnú polohu, ktorý sa nazýva aj hyperextenziou. Táto hyperextenzia je veľmi dôležitá. Každý z autorov uvádza iné rozsahy tejto extenzie. Variačné rozpätie som našiel od 10 do 20 stupňov čisto v BK. Na čo sa ale často zabúda je, že čistá extenzia sa pri bežných pohyboch málo kedy udeje. Je to skôr sled udalostí za sebou. Preto keď chceme pracovať na extenzii, nemali by sme sa zameriavať iba na BK v sagitálnej rovine, ale ak si zoberieme hlavne spodok tela, i na všetky roviny tohto kĺbu a hlavne panvy. Práve na panve ,a následne na ďalších segmentoch, sú vidieť najväčšie kompenzácie. Aký je teda sled týchto udalostí? Poďme si ich rozobrať.
Pri správnej chôdzi je viditeľných cca 20° zanoženia. Týchto 20° je akumuláciou viacerých pohybov v kĺboch, než len v samotnom BK. V tomto kĺbe je to okolo 10° – 12°, anteverzia panvy je plus cca 3 – 7° a plus rotácie celej panvy od 8° do 12°.
Rotácia panvy v transverzálnej rovine je dôležitá na predĺženie kroku v sagitálnej rovine. BK sa voči panve dostáva do relatívnej vnútornej rotácie, preto spojitosť medzi extenziou a vnútornou rotáciou BK je veľmi veľká.
Možnosti kompenzácie
Tu nám nastáva niekoľko logických možností kompenzácie pri nedostatočnom rozsahu extenzie BK. V dvoch videách ukazujem veľmi dobrý diagnostický cvik, ktorý som už raz na sociálnych sietiach spomínal. Tieto kompenzácie sa zvýraznia tromi úpravami. Väčšou extenziou predného kolena (predĺženie hamstringov), flexiou zadného kolena (predĺženie kontralaterálnych flexorov) alebo vonkajšou rotáciou BK končatiny s oporou na kolene. Skúste sa pohrať s týmito tromi rozsahmi a uvidíte, že nastavenie segmentov voči sebe sa dramaticky zmení. Napríklad ak zvolíte väčšiu vonkajšiu rotáciu BK, uvidíte, že rotácia v panve začne oveľa skôr.
- Nadmerná anteverzia panvy
Jednoducho ak sa vyčerpá dostupná extenzia v BK, páčivý pohyb femuru nám dostane panvu viac do prednej rotácie. Tým pádom sa drieková časť dostane do hyperextenzie, prípadne i do predsunu. Myslím, že mi dáte zapravdu, že táto forma kompenzácie je veľmi častá.
2. Nadmerná rotácia panvy
Tak isto ako v prvom bode, pri nedostatočnom rozsahu BK, môže panva nadmerne rotovať, no tentokrát v transverzálnej rovine. Touto rotáciou sa femur v sagitálnej rovine dostáva do vonkajšej rotácie, ale aby pri chôdzi zostala dolná končatina a chodidlo „rovno“, v predo-zadnom smere, musí sa femur voči panve stočiť viac do vnútornej rotácie. Ak sú tieto 2 rotácie nadmerné, to nám následne môže urobiť paseku v slabinách kedy sa štruktúry na základe zvýšenej vnútornej rotácie priblížia k sebe. Potom to môže vyzerať, že v BK je nedostatočná vnútorná rotácia. BK sa voči panve už ale nachádza vo väčšej vnútornej rotácií, preto treba skôr upraviť postavenie panvy voči femuru a nie sa zamerať iba na vnútornú rotáciu BK a ešte viac ju zväčšovať. Naopak často môžeme vidieť tzv. „duck gait“ kedy sú dolné končatiny extrarotované a stratili možnosť pohybu v sagitálnej rovine. Tu kompenzácia do vnútornej rotácie nenastala a hlavnými antagonistami flexie a extenzie sa stali adduktori s abduktormi.
3. Posledná možnosť kompenzácie je pokles panvy na strane extenzie
Hovorí sa, že pri trendelenburgovej chôdzi sú na vine abduktori BK. Či už sila alebo zapojenie. Čo ak ale ich dysfunkcia primárne nevzniká z nesprávnej stability vo frontálnej rovine, ale z nedostatku rozsahu v sagitálnej rovine? A nadmerné pohyby panvy vo frontálnej rovine sú iba následkom? Presne to je problém nedostatočnej extenzie a mobility flexorov v prednej časti BK. Tie nám potiahnu panvu distálnym smerom na strane extenzie BK, čím sa znovu predĺži krok ale na úkor frontálnej stability a pokles panvy je na svete.
Záver
Čo sa deje s hrudníkom, chodidlom či ostatnými časťami tela si možno viete i domyslieť, možno i nie. To je ale skôr na ďalší článok. Treba si uvedomiť, že tieto pohyby sú v určitom rozsahu fyziologické a podľa potreby a situácie ich môžeme vedome či nevedome zväčšovať. Problém nastane ak sú zbytočne nadmerné na úkor BK. Ďalej je potrebné si uvedomiť, že sa extenzia môže kompenzovať i viacerými mechanizmami a nie iba jedným. Tzn., že tam môže byť prítomná nadmerná anteverzia spolu s s nadmernou rotáciou apod.
(Autor: Bc. Richard Holič)
Na Pohybe Záleží