Pozrime sa trošku bližšie na jeden z mnohých faktorov, ktorý vplýva na impingement.
Únava svalov rotátorovej manžety spôsobuje zmenu kinematiky ramenného kĺbu a impingement
Jeden z mnohých faktorov, ktorý môže zapríčiňovať zmenšenie subakromiáneho priestoru je únava svalov rotátorovej manžety. V tejto zaujímavej štúdii (1), použili dynamické fluoroskopické video, aby otestovali translačný posun hlavice humeru smerom kraniálne (hore), u 20 asymptomatických subjektoch pred a po únave rotátorovej manžety.
Počas štúdie autori použili cvičenie horizontálnu abdukciu v ľahu na bruchu, aby unavili rotátorovú manžetu. Po cca 40% znížení sily znovu testovali eleváciu hornej končatiny.
Výsledok štúdie poukázal na transláciu hlavicu humeru kraniálne priemerne o 0,79 mm. Zatiaľ čo sa to môže zdať málo, treba si uvedomiť, že veľkosť subakromiálneho priestoru sa u zdravých ľudí pohybuje medzi 2 mm až 14 mm, tzn., že sa môže znížiť až do 40%!!! A to pri znížení sily iba o 40%!!!
Čo z toho vyplýva?
ÚNAVA rotátorovej manžety môže viesť k impingementu. Zaujímavé je aj to, že v dvoch z týchto štúdií (1, 2, 3), pri elevácií autori poukázali na transláciu hlavice humeru kaudálne (smerom dole) pred únavovým protokolom. Po únave nielenže hlavica nemigrovala kaudálne, ale išla smerom hore.
Na SILU a VYTRVALOSŤ by sa pri rehabilitácií ramena nemalo zabúdať. Preto mi dáva i zmysel, prečo ľudia so slabou kondíciou sú náchylnejší na vytvorenie impingementu.
Rotátorová manžeta by sa nikdy nemala precvičovať do ZLYHANIA. Únavový protokol použitý autormi štúdie trval menej než 90 sekúnd, čo bolo dostatok času na zníženie svalovej sily skoro o polovicu. Tzn., že si stačí zahrať po mesiaci tenis alebo možno len vymaľovať izbu a u netrénovaného človeka je bolesť na svete. Aká by potom bola náprava u daného človeka? Minimalizovať počiatočný zápal a tuhosť, pracovať na sile a vytrvalosti rotátorovej manžety, ale hlavne ju nevyčerpať do zlyhania.
(Autor: Bc. Richard Holič)