Mŕtvy ťah s vystretými kolenami
Ak si chcete riadne preťažiť celú chrbticu, tak robte tento cvik. U hypermobilných jedincov je to ešte horšie. Stráca sa optimálna opora a tlak do kĺbu a ťažisko je inak ako u klasického mŕtveho ťahu. Následne sa nám prenáša priveľký stres do chrbta. Samotný správny predklon je už sám o sebe dostatočná záťaž na chrbticu. Jedno využitie tohto cviku by som ale našiel. Ak chceme na 100% využiť celý zadný fasciálny reťazec, potom prevedenie pri vystretých kolenách má svoj zmysel. Týmto spôsobom naplno využijeme lýtkový sval s hamstringami, kedy pri vystretých kolenách spolu fasciálne lepšie komunikujú. Takéto prevedenie by som ale nerobil s veľkou váhou. Skôr viac dynamickejšie a plyometrickejšie prevedenie, aby sa naplno využil katapult efekt (stretch reflex).
Zhyby širokým úchopom
Kedysi sa hovorilo, že ak chcete mať široký chrbát musíte na široko zhybovať. To je samozrejme sprostosť. Akurát sa nám zmenší rozsah pohybu, sily pôsobiace na pohybový aparát budú neprimerané a my sa tak priblížime k zraneniu.
Úklony s jednoručkou
Treba si uvedomiť, že tu nepracujú len šikmé brušné svaly, ale hlavne m. quadratus lumborum, ktorý býva často vo veľkom skrátení. QM stabilizuje vo frontálnej rovine a veľmi často kompenzuje rôzne dysfunkcie vychýlením panvy či hrudníku laterálne. Je to teda dosť nebezpečný a hlavne neefektívny cvik, na rozdiel od jednoručnej farmárskej chôdze, kedy musí QL pracovať stabilizačne. Ak je tento cvik napríklad doplnený pochodovaním (marching), stáva sa z neho výborný cvik na stabilitu trupu.
Rotácie ramena s jednoručkou s lakťami pri tele
Rotačná práca ramien v tejto rovine je snáď jedna z najväčších blbostí. Takýto cvik je skôr zameraný na biceps než na rotátory, z dôvodu vertikálne pôsobiacej sily. Buď sa treba dať voči gravitácií do inej polohy alebo cvik vykonávať pomocou kladky či expandéru.
Boxovanie s jednoručkami
Ďalšia podobná vec ako pri predchádzajúcom cviku. Takéto prevedenie často vidím pri rozcvičkách a niekedy i ako súčasť tréningu. Znovu nám sila pôsobí vertikálne, čo môže veľmi preťažovať ramená i krčnú chrbticu hlavne pri vyšších váhach. Je to akoby ste držali gumový expandér upevnený zdola a týmto spôsobom boxovali. Riešenie je znovu jednoduché, zoberte si tieto expandery a boxujte s nimi proti odpore, ktorý pôsobí horizontálne.