Princíp činnosti elektrostimulačných prístrojov je založený na simulácii telu vlastných impulzov, ktoré sa prostredníctvom elektród privádzajú na pokožku, odkiaľ postupujú do nervových resp. svalových vlákien. Elektródy je možné upevniť na rôznych častiach tela, pričom elektrické stimuly sú neškodné a prakticky bezbolestné. Pri určitých aplikáciách pociťujete len jemné mravenčenie alebo vibrovanie. Elektrické impulzy vysielané do tkaniva ovplyvňujú prenos vzruchov v nervových vedeniach ako aj v nervových uzloch a svalových skupinách v oblasti aplikácie.
Pri elektrostimulácii rozoznávame dve základné metódy:
A) stimulácia nervových dráh (TENS) využívaná pri bolestiach chrbtice alebo bolestiach kĺbov ako sú napr. kolenné kĺby, bedrový kĺb či rameno. Pomáha aj proti bolestiam po poranení pohybového aparátu.
B) elektrická stimulácia svalov (EMS) je rozšírená a všeobecne uznávaná metóda, ktorá už dlhé roky nachádza uplatnenie v športovom a rehabilitačnom lekárstve. V oblasti športu a fitnes sa EMS okrem iného používa ako doplnková metóda ku konvenčnému svalovému tréningu na zvýšenie výkonnosti svalových skupín a prispôsobenie telesných proporcií požadovaným estetickým cieľom. Aplikácia EMS je možná dvomi smermi. Na jednej strane môžete vyvolať cielené posilnenie svalstva (aktivačná aplikácia), na strane druhej dosiahnuť aj uvoľňujúci, zotavujúci účinok (relaxačná aplikácia).
Odporúčané aplikácie:
- Najčastejšie používam pri svalových atrofiách po operačných zákrokoch
- Pri silných bolestivých stavoch
- Regenerácia
- Možnosť prenájmu zariadenia na domáce použitie